Badminton Fyn Kredstræning for sæsonen 2015/2016

26-07-2015 18:03 |  BadmintonFyn |  Søren Tipsmark
Badminton Fyn inviterer til kredstræning for sæsonen 2015/2016 i U13 regi suppleret med U11 spillere (årgang 2005/2006).
Målgruppen er:
-       Piger: U13 M & A og U11 A  
-       Drenge: U13 E & M og U11 A
 
Hvis klubberne mener at der er spillere vi har overset, som er kvalificeret til at deltage på Kredstræningen kan klubben henvende sig til Wenke Johansen (wenke@webspeed.dk) og oplyse spillerens navn og en kort beskrivelse af spilleren.

Spilleren blive drøftet i samarbejde med kredstrænerne og herefter eventuelt blive inviteret til en prøvetræning, hvorefter kredstrænerne vil give en vurdering af om spilleren passer ind i målgruppen.

Det forventes at spillere, som deltager på Kredstræningen, spiller badminton 2-3 gang om ugen, deltager i holdturneringen i det omfang det er muligt, samt er stævneaktive.

Trænere på Kredstræningen vil være Mia Sejr og Benjamin Gunnarstein.

Træningen vil foregå 18.00 - 20.00 på følgende datoer:
- 18.09.15 på Strib Idrætsefterskole
- 02.10.15 i Korup Idrætscenter
- 23.10.15 i Korup Idrætscenter
- 13.11.15 i Korup Idrætscenter
- 04.12.15 på Strib Idrætsefterskole
- 15.01.16 i Korup Idrætscenter
- 26.02.16 i Korup Idrætscenter
- 11.03.16 på Strib Idrætsefterskole

Med venlig hilsen
Badminton Fyn

Inviterede spillere: (taget fra ungdomsranglisten den 15.07.15)
U13E: (2003/ 2004)
- William Boe (OBK)
- Tobias Spillemose (OBK)
- Christian Egdal Schou (OBK)
- Jonas Meyer Iversen (OBK)
- Steven Parnassalu (OBK)
 
U13M: (2003/ 2004)
- Lærke T. Hvid (DHBK)
- Nicoline Faurbye (Næsby)
- Anna Sofie Schwartz Hansen (OBK)

- Mads Emil Gerrild Rasmussen (OBK)
- Gustav Sandvei Hansen (OBK)
- Hjalte Johansen (Næsby)
- Tobias Kej (OBK)
- Christoffer Kjær Jacobsen (Næsby)
- Walther Weismann (Middelfart)
- Elias Boe (OBK)
- Luka Bay Hammer (Nr. Lyndelse)
 
U13A: (2003/ 2004)
- Signe L. Pedersen (Svendborg)
- Silje Marie Bisgaard Rasmussen (OBK)
- Thilde Sørensen (OBK)
- Anna Ringsted Andersen (Næsby)
 
U11A: (2005/ 2006)
- Sofie S. Overbeck (Næsby)
- Anne Toft Nørgaard (Middelfart)
- Amanda Arrebo Petersen (Svendborg)
 
- Jonathan Larsen (Næsby)
- Laurits Bek (DHBK)
- Mathias Jessen (DHBK)
- Samuel Boe (OBK)


 



Cookies
 

BadmintonPeople.dk | BadmintonPeople.com | GymnastikPortalen.dk | BordtennisPortalen.dk | Atletik-Motion.dk | RoPortalen.dk | BowlingPortalen.dk | KeglePortalen.dk | RullePortalen.dk | PetanquePortalen.dk | DJUportalen.dk | Bueskydning.com | DanskatePortalen.dk | Folkedanseren.dk

ClubPeople.com | Intersite.dk | eLokal.dk | Foreningsweb.dk | SportPeople.dk | iAlbertslund.dk

Annoncelinks: Allskin.dk
Delete item?