Badminton Danmark

Danmarks badmintonstjerner er klar til FZ FORZA/RSL DM 2019

30-01-2019 10:26 |  Badminton.dk |  Jonas Kildegaard Rasmussen
Spillere som Viktor Axelsen, Anders Antonsen, Jan Ø. Jørgensen, Mia Blichfeldt, Sara Thygesen/Maiken Fruergaard, Kim Astrup/Anders Skaarup og Christinna Pedersen/Mathias Christiansen har alle meldt deres ankomst til årets danmarksmesterskab i Aarhus den 6.-9. februar.

Tilmeldingsfristen til FZ FORZA/RSL DM 2019 er passeret, og vi glade for at kunne præsentere flere af Danmarks bedste badmintonspillere og største talenter, der skal kæmpe om at få indgraveret deres navn på de historiske pokaler. 

Anders Antonsen, Sara Thygesen/Maiken Fruergaard og Kim Astrup/Anders Skaarup skal forsvare deres DM-titel i henholdsvis herresingle, dame- og herredouble. 


Omvendt skal vi have nye danmarksmestre i damesingle og mixeddouble, da Mette Poulsen stiller op i damedouble med Rikke Søby Hansen.

Samtidig stiller Niclas Nøhr/Sara Thygesen ikke op i mixeddouble, så her bliver det rigtig spændende at se, om Christinna Pedersen/Mathias Christiansen kan leve op til favoritværdigheden og tage deres første danmarksmesterskab sammen.


Af spændende talenter til FZ FORZA/RSL DM 2019 er hver at nævne UVM-sølvvinderen Line Christophersen samt DM’s yngste spiller, den blot 16-årige Mads Juel Møller fra Højbjerg, som har fået et wild card. 

De nykårede Swedish Open-vindere og UEM-sølvvindere Amalie Magelund/Freja Ravn stiller også op, og sammen kan de måske drille nogle af de højere seedede damedoubler i kampen om DM-metal.


FZ FORZA/RSL DM 2019 spilles i Ceres Arena, Aarhus, den 6.-9. februar, og vi glæder os til at byde dig velkommen indenfor til danmarksmesterskabet, som du kan opleve live fra kun 80 kr. for en billet.

De seedede spillere er:
Herresingle:
1: Viktor Axelsen
2: Anders Antonsen
3/4: Jan Ø. Jørgensen
3/4: Hans-Kristian Solberg Vittinghus

Damesingle:
1: Mia Blichfeldt
2: Line Kjærsfeldt
3/4: Julie Dawall Jakobsen
3/4: Line Christophersen

Herredouble:
1: Kim Astrup/Anders Skaarup
2: Mads Kolding/Niclas Nøhr 
3/4: Frederik Søgaard/David Daugaard
3/4: Mathias Bay-Smidt/Lasse Mølhede

Damedouble:
1: Sara Thygesen/Maiken Fruergaard
2: Mette Poulsen/Rikke Søby
3/4: Alexandra Bøje/Sara Lundgaard
3/4: Amalie Magelund/Freja Ravn

Mixeddouble:
1: Mathias Christiansen/Christinna Pedersen
2: Mai Surrow/Mikkel Mikkelsen
3/4: Alexandra Bøje/Frederik Søgaard
3/4: Lasse Mølhede/Sara Lundgaard



 


 

BadmintonPeople.dk | BadmintonPeople.com | BordtennisPortalen.dk | Atletik-Motion.dk | RoPortalen.dk | BowlingPortalen.dk | KeglePortalen.dk | PetanquePortalen.dk | DJUportalen.dk | Folkedanseren.dk
ClubPeople.com | Intersite.dk | Foreningsweb.dk

Annoncelinks: Allskin.dk | ConCor - IT-konsulenter | LeoVegas SPORT

Delete item?